Genel Kültür

İstanbulda Gezilecek Yerler

İstanbul’a gittiğiniz zaman size gezip görmeniz gereken gösteren güzel bir rehber listesi hazırladık. Turistlerin mutlaka görmesi gerektiği, gördüğü gibi hayran kalacağı yerlerdir. Medeniyetlere ev sahipliği yapan yedi tepeli şehirde tarihi kalıntılar, müzeler, antik kentler, şehirler tarihi bir kez daha yaşatıyor.

Topkapı Sarayı
İhtişamı ve mimarisi ile birlikte insanların gezebileceği tarihi yerlerdir. İstanbul mutlaka görülmeli, tarihi mekanlar gezilmeli ve ziyaret edilmesi gerekir. Fatih Sultan Mehmet döneminde yapılan saraylar, köprüler ve tarihi eserler günümüzde halen sergileniyor. Osmanlı Devletinin merkezi olarak insanları kendisine çağırmaktadır.

Ayasofya
Sınırsızlığı ve görkemi ile birlikte insanların yaşamlarını gösterir. Turistik olarak güzelliklere sahip olduğu gibi mutlaka görülmelidir. Bizans İmparatoru I. Justinyen tarafından yaptırılarak günümüzde Cami haline getirilmiştir.

Yerebatan Sarnıcı
Suların surların sütunlarına kadar yükseldiği, ilginç efsanelerle hakkından bahsedilen mekandır. Sarayın su ihtiyacı karşılanması için Bizans imparatoru tarafından yaptırılmıştır.

Haseki Hürrem Sultan Hamamı
Kanuni Sultan Süleyman’ın eşi olan Hürrem sultanın yaptırdığı hamamdır. Mimar Sinan’ın eserlerinden olup sunulmuştur.

Gülhane Parkı
Osmanlı döneminde Topkapı Sarayı’nın has bahçesi olarak kullanılmıştır. Padişahlar, sultanlar, şehzadelerin uzun bir dönem boyunca yaşadıkları parklardandır.

Dolmabahçe Sarayı
Osmanlı döneminde Kaptan-ı Derya’nın gemilerinin demirlediği alan olmaktaydı. Cumhuriyet döneminde Atatürk’ün kaldığı mekan olmuştur. Günümüzde turistlerin büyük ilgisini çeken mekanlardan olmaktadır.

İstanbul’da gezilebilecek diğer yerler
Rumeli Hisarı
Anadolu Hisarı
Yedikule Hisarı
Beylerbeyi Sarayı
Çırağan Sarayı
Yıldız Sarayı
Kapalıçarşı
Mısır Çarşısı
Bakırcılar Çarşısı
Tekfur Sarayı
Eyüp Sultan Camii
Miniatürk
Hidiv Kasrı
Kız Kulesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu