Genel Kültür

İstanbul’un Son 5 Yıldaki Nüfus Artışının Sebepleri

İstanbul Türkiye’nin en kalabalık şehridir. Merkezi olarak kabul edilen sanayi, nüfus, teknoloji, ulaşım, iletişim, ticaret alanında ilk sırada konumunu devamlı koruyor. Dünyanın en büyük 34. şehri olarakta kabul edilmiştir. İstanbul’un nüfus yoğunluğu son 5 yıldır oldukça hızlı şekilde artış göstermiştir. İstanbul’a gösterilen büyük ilginin nüfusa olan etkilerini araştırmış bulunmaktayız.

İstanbul şehir olarak oldukça yoğun olmasının en temel sebebi bir çok alanda insanlara güzel yaşam sunmasıdır. Köy ve kasabalarda gençler için iş imkanları olmadığı gibi yeni yaşam alanları arayışına giriliyor. İstanbul bunların başında olmasıyla birlikte üst noktalara yükselmesini sağlamıştır. Nüfusun artışının temel sebebi olarak coğrafi bakımdan oldukça uygun koşullara sahip olmasıdır. Asya ve Avrupa üzerinde köprü olması ticaretin ana merkezi olarak görülüyor. İnsanların sahip olduklarını geçiş yapanlara satarak kazanç elde etmeleri için uygun konuma sahiptir.

Ticareti, ekonomi, sosyal, sanayi, kültürel, turizm açısında da oldukça zengindir. Kültürel öğeleri bakımından dönemin Bizans ve Osmanlı imparatorluğundan geri kalan eserler de sergilenmektedir. Sanayi alanında büyük katılar bulundurup milyonlarca insan iş imkanı sağlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu