Genel Kültür

İstiklal Marşı Niçin Yazılmıştır

Türkiye Büyük Millet Meclisi 23 Nisan 1920 tarihinde açılmıştır. Ülkemizin dört bir yanında işgal devam ettiği dönemdi. Yapılan haberler işgal güçlerine karşı birlik olup mücadele etmek üzerineydi. Düşman birliklerinin üstün olması, halkın ve ordunun moralinin yükselteceği düşünülerek gündeme İstiklal Marşının yazılması getirilmiştir.

Doğru olacağı düşünülerek 1920 Aralık ayının sonlarına doğru Eğitim Bakanlığı tarafından yarışma düzenlenmiştir. İstiklal Marşı için herkesin katılması için gazetelerde duyuru yapıldı. Mehmet Akif Ersoy para ödülü karşılığında yazılmasına karşı çıktı ve kabul etmedi. Arkadaşlarının ısrarı ile para ödülü olmaksızın kalemini eline alarak günümüzdeki istiklal marşımızı yazdı.

17 Şubat 1921 tarihinde İstiklal marşımız yayınlanır. Türk ve İslam ruhunu ulvi mübarek hislerde hissettiren marş olmuştu. İstiklal marşının kabulü ile ülkenin dört bir yanında okunmuştur. Türk halkı ve ordusu coşkulanarak azmi ve inancı artmış olup mücadelelerde kahramanlıklar göstermiştir. İstiklal marşımız ülkemizin kurtulmasında önem arz etmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu