Genel Kültür

İstiklal Marşı ve Türk Bayrağı’na Neden Saygı Duymalıyız

Ülkelerin kendi bağımsızlıklarını sembolize eden marşı ve bayrakları vardır. Ülkelerin kendine özgü sembolleri onların bağımsızlığını ve hakim oldukları toprakları simgelemektedir. Milletlerin sahip olduğu marş sayesinde gururlanabilecekleri ve özgürlüklerini temsil edeceği değerlerdendir.

Marş ve bayrak ülkenin en değerli manevi parçalarındandır. Bağımsızlığımızı sembolize ettiği gibi saygı duyulması değerlere sahiptir. Uğruna savaşlar verilmiş ve atalarımızın kanı ile sulanmıştır. Milletin bayrağı ve istiklal marşına karşı saygısızlık yapılmaması gerekir. Bayrak ve marşlar zorluklar sonucunda kazanılarak ilan edilmiştir. Savaşlar yapılarak, mücadeleler verilip alınmıştır.

İki değere karşı daima saygı duymalıyız. Ülkemizin değeri olduğu gibi vatan toprakların her karışında dalgalanan, sesini duyduğumuz marşımızdır. Uğrunda can verenleri hatırlamalı ve kolay kazanılmadığını bilmeliyiz. Atalarımız kanlarını döktüklerinden dolayı daima saygı göstermeli ve saygı vermemiz gerekmektedir. Bayrağımıza dokunacak eller olduğu takdirde onları kırmamız gerekir, marşımızı okurken tüm dünyaya duyurmamız gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu