Genel Kültür

İstiklal Marşına Neden Saygı Duyarız

Her ülkenin kendisine özel yazılış milli marşları bulunur. Türk milleti için kabul edilen İstiklal Marşı, Mehmet Akif Ersoy tarafından kurtuluş savaşı dönemlerinde yazılmıştır. Türk milletinin azmini kuvvetlendirerek mücadelelerinden asla vazgeçmemelerini en güzel şekilde anlatmıştır. İstiklal marşı ülkenin bağımsızlığını ve özgürlüğünü en güzel şekilde yansıtmaktadır. Ulusumuzun kuruluşuna kadar halkının çektiği zorluklar, cephelerde verilen mücadeleler, fedakarlıklar, azmini anlatan şiir olmuştur. Ülke toprakları hiç kolay şekilde elde edilmediği gibi insanların yaşadığı zorlukların unutulmamasını sağlamaktadır.

İstiklal marşımız bağımsızlıktır. Özgürlük olup bizlere Türk ulusunun anahtarını vermiştir. Marşımız Türk evlatları için yazılmış olup tarihte yaşanılanlar asla unutulmaması istenmiştir.

Milli Marşımız (istiklal marşı) bu yüzden saygı duyarak okunduğu zaman yerimizden kıpırdamadan söylemeliyiz. Hep bir ağızdan gür sesle söyleyip dünyayı titretmeliyiz. Şehitlerimizi gazilerimizi düşünerek ülkemizin yükselmesi için elimizden gelen fedakarlıklarda bulunmamız gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu