Genel Kültür

İyi Bir Tarihçide Bulunması Gereken Özellikler

İyi bir tarihçi dendiğinde akla gelen kendi alanında oldukça iyi olan mesleğini yerine getiren biridir. Tarihçi olmak sadece tarihi araştırmak değil, tarihin gerekliliklerini yerine getirmektir. Özellikle bir tarihçi de aranan özellikler onun kişiliğini gösterir.

Tarafsız olmalı: Tarihçiler tarihin gerçeklerini ortaya çıkartırken kendi çıkarları doğrultusunda değiştirmemeli. Gerçekler değiştirilmeden olgulara dayandırılmalıdır.

İncelemelerde yer ve zaman kullanılmalı: Tarihte belirsizlik yoktur yer ve zaman olgusu doğrultusunda ortaya çıkar.

Olay yorumlanırken o günün koşulları ele alınır: Olaylar açıklanırken o dönemin koşullarını göz önünde bulundurmalıyız. Yaşananlar ve yaşanmışlıklar o dönemin şartlarıyla neler olduğunu öğrenebiliriz.

Edindiği bilgileri belgelerle desteklemeli: Tarihe dair açıklama yapmadan önce açıklanacak bilgiler belgelerle desteklenerek açıklanması gerekmektedir.

Tarihte gerçekleri arayarak gün yüzüne çıkarmalı. Bir değil birçok kaynaktan yararlanarak belgelerle açıklamalar yazılmalı. Belge olmadan tarihe dayalı yapılan açıklamalar gerçeği yansıtmaz. Tarihçi araştırmacı demek ve bir çok bilimle ortaklaşa çalışır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu