Genel Kültür

İyon Uygarlığı Hakkında Bilgi Kısaca

M.Ö. 11. yüzyılda Batı Anadolu’da kurulan medeniyettir. Burada Gediz Nehri, Küçük Menderes Nehirlerine kadar iyonların sınırları olmuştur. Tarihte ilk defa şehir devletleri halinde yaşayan millettir. 12 ayrı şehir devleti tarafından iyon uygarlığı olmuştur. Bunlar Miletos, Myos, Priene, Efes, Kolophon, Lebedos, Teos, Erythrai, Klazomenai, Phokia Samos ve Khios’dur.

Kendi ticaret yollarını kurarak ticaretlerini geliştirip ekonomilerini güçlendirmişlerdir. Ticaret yapılması kültürlerinin zenginleşmesini sağlamıştır. Tarıma önem veren milletlerdendir. Bilim yönünde Anadolu’nun en gelişmiş uygarlığı olarak biliniyor. Tales gibi bilim adamları iyonların gelişmesinde katkıları olmuştur. Matematik alanında çalışmalar sayesinde günümüzün matematiğin gelişmesine etkili olmuştur.

İyonların sınırlarının gelişmesi ve Perslerin Avrupa’ya doğru ilerlemesi sonucunda buralarda iyonlularla girdiği savaşta burada son verilmiştir. İyon kentleri yağmalanarak yıkılmıştır. Mimarilerine değer vererek binaların gelişmesini etkilemişlerdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu