Genel Kültür

Kader Nedir Kısaca

Kader, Allah’ın geçmişten geleceğe kadar tüm yaşanmışlıkları ve yaşanacakları bilmesidir. İnsanlar kendi kaderini bilemezler, kendileri çizerler ama daha önceden bunlar yazılmıştır. Allah tüm olanları baştan sona bilendir. Geçmiş, şuan ki ve gelecek zamanın farkı yoktur. Zamana sahip olan ve hepsini yaratan şüphesiz Allah2tır.

Allah her şeyi bilen olduğundan ayetleri ile anlatımlar yapmıştır. Dünyadaki her canlının bir kaderi olduğu, insanlar o kaderini yaşayarak yaşamlarını sürdürmeye devam edecekleri yazılır. Allah katında olan kaderler insanların yaşamlarını belirler o şekilde devamlılığını sağlar. Akıl ve sonsuzluk sahibi kişi sadece Allah’tır.

İnsanlar dünyada gördüklerine, hissettiklerine, duyduklarına ve yaşadıklarına tepki verir. Bunlar kaderde belirlenmiş olarak yaşamın nasıl ilerleyeceğini anlatır. Evrende canlılar yaşamlarını sürdürebilmek için devamlılığını sağlarlar. Çiçeğin açması, canlıların hareket etmesi, yaşamlarını devamlılık olarak sürdürebilmeleridir. Hiçbir insan yanlışlık ve kontrolsüz olarak hastalanmaz. Her insan yaşamı boyunca yaptıklarından dolayı yaşamı etkilenir.

Yeryüzünde olan her şey yaratılmadan önce bir kitapta yazılı olmaktadır. Şüphesiz, Allah’a göre pek kolaydır. Allah tarafından hikmet ve akıl doğrultusunda planlanarak bildirilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu