Genel Kültür

Kadir Gecesi Bin Aydan Daha Hayırlıdır Ne Demek

Kadir gecesinin hayrı oldukça önemlidir. Müslüman dünyası için kısaca kadir gecesi Kur’an-ı Kerim’in indirildiği gece olmaktadır. Kadir gecesinde yapılacak ibadetler oldukça önemlidir. O gece Rabb’lerinin izni ile yeryüzüne melekler ve Cebrail inmiştir.

Kadir gecesi için bin aydan daha hayırlı bir gece odluğu söylenmiştir. Faziletinin çokluğundan dolayı böyle bir cümle kurulmuştur. Sevapların fazla olduğu, rahmetin yeryüzüne indiği, günahların affedildiği ve insanlara hayırlar verildiği zamandır. Ayetler doğrultusunda insanlar için önemli günlerden olduğu vurgulanmıştır. Kadir gecesi için bin ay tabirine sınır koyulmamıştır. Faziletin doğrultusunda ifade etmek için kullanılır. Araplarda büyük bir sayı anlatılmak istenerek “bin” kelimesi kullanılmıştır. Bin aydan daha hayırlı olduğu vurgulanarak kendisini gösterir.

Bir sene ve bin asır ile kendisi gösterilir. Peygamber Efendimiz (s.a.v) İsrail oğullarından bir erin Allah yolunda bin ay silah giyinmiş olduğunu ifade etmiştir. Müslümanlar buna şaşarak ve amelleri kendilerine küçük görülmüştür. Allah-ü Teala da Kadir suresi inzal buyurmuştur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu