Genel Kültür

Kan, İdrar gibi Tahliller Orucu Bozar mı?

Ramazan ayında oruç tutmak isteyebiliriz ama bazı sağlık sebeplerinden dolayı orucumuzun bozulup bozulmayacağımızı bilmeliyiz. Hasta olduğumuz zaman doktorlar bizden kan, idrar tahlili gibi testlerin yapılmasını isteyebilir. Sağlık için yapacağımız işlemler orucumuzu nasıl etkiler, hangi sağlık sebeplerinden dolayı orucumuzu bozarak bizi etkiler bunları bilmemiz gerekmektedir.

Kan ve idrar tahlili yapılması sonucunda orucumuz bozulmaz. Boğazdan aşağıya kaçacak olan su ve ilaç orucu bozacağından kişiler ilaç içiyorsa oruç tutmamaları gerekmektedir. Gerekli ölçülerde yapıldığı gibi aşı olmak, serum takılması da orucumuzu bozarak kazaya sebep olmaktadır.

Tahlil amaçlı olarak alınan kan orucu bozmamaktadır. İnsan sağlığı gereğince ihtiyaç duyduğundan muaf kalır. İslam dinimizde kan vermek ve elimizin kanaması orucumuzu bozmamaktadır. Şırınga ile alınan az miktarda kan ise orucumuzu bozmayacaktır. O günün orucunu kaza etmemesi adına dikkat edilmelidir. Kan çok ise kişilerin orucunu kaza etmesi gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu