Genel Kültür

Kan Neden Vücudumuzda Dolaşır

İnsan vücudunda organların işlevlerini yerine getirmesi , işleyişin devam etmesi için bir takım maddeler bulunmaktadır. Canlı hayatın devam etmesi için en önemli olan madde kandır. Kan vücuttaki hücrelerin yaşam kaynağıdır kalp tarafından pompalanarak vücutta damarlar yoluyla yayılır.

Vücuttaki kan dolaşımında rol oynayan çok sayıda damar vardır, bunlar kalbin pompaladığı kanı ilgili birimlere ve organlara ulaştırmakla görevlidir. Yaşamın sürmesi için kalbin kan pompolaması gerekmektedir, bu işlevini yerine getirmediği taktirde vücutta kan dolaşımı olmaz. Kalp üzerinde özel kaslar bulunmaktadır bunlar pompalama işleminin sorunsuz yerine getirilmesini sağlar.

Kalp atışları nabız yoluyla öğrenilebilmekte ve dakikada kaç defa attığı belirlenmektedir.  Kan dolaşımı yararlı besinleri vücuttaki diğer bölgelere ulaştırır, bunun yanında zararlı besinlerde boşaltım sistemi tarafından dışarıya atılmaktadır.

Kan dolaşımının sorunsuz devam etmesi beslenmemizle doğrudan alakalıdır. Özellikle kan eksikliği çekenler doktorunun hazırladığı yemek listesine uymaya özen göstermelidir. Sağlıklı bir vücutta sorunsuz kan dolaşımı olmaktadır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu