Genel Kültür

Kar Yağışını Etkileyen Faktörler

Ülkemizde kar yağışını etkileyen çeşitli faktörler olduğu bilinmektedir. Bunlar kendine göre şekillenir, kar yağışlarının etkisi faktörlere bağlı olarak değişiklik gösterir. Bölgelerimizin hepsinde görülebilecek kar yağışları çok ve az olarak farklılık gösterir.

Dağların Uzanışı: Denize doğru paralel ve dik uzanması sonucunda iç bölgelerde daha yoğun ve az olmasına sebeptir. Denizin etkisi sonucunda nem oranı iç kesimlerde daha az olmasıyla yağışın oluşumunu olumsuz etkiler.

Denize Olan Uzaklık: Denize doğru olan uzaklık nemliliği etkilemektedir. Denize yakın kesimlerde kar yağışının görülmesi azdır. İç bölgelerde daha etkili şekilde kar yağışı görülür. Karadeniz bölgesi denize kıyı olmasıyla az etkilenir. İklim farklılığı olup nem ve sıcaklık daha fazla olur.

Yükselti: Yükselti arttıkça sıcaklık daha da düşecektir. Kar yağışları yüksek kesimlerde daha fazla görülür, alçak kesimlerde görülme oranı daha düşüktür. Yağış doğrultusunda batıya doğru gidildikçe kar yağışı azalır, doğuda daha fazladır.

Coğrafi Konum: Ekvatora yakın olan kesimlerde kar yağışı daha az görülür, kutuplara yakın olan yerlerde kar yağışı çok daha fazladır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu