Genel Kültür

Karıncalar Kendinden Büyük Yükleri Nasıl Taşır

Yaratılan bir çok canlı çeşitli özellikler bakımından diğerlerine göre üstünlerdir. Yeryüzünde yaşayan canlıların kendisine has özellikleri vardır. Bunlar kendilerini ayırt etmeleri ve yaşamlarını sürdürebilmeleri için gereklidir. Değişik özellikleri olmasaydı doğada en savunmasız gelişmemiş canlılarda olabilirlerdi. Bunlar arasında en ilginç gelen karıncalar olacaktır. Küçük olmalarına rağmen kendilerinden tam 5000 kat daha fazla yükü taşıyabilirler.

Karıncalar üzerine bir çok araştırma yapılmakta. Bu araştırmalar sonucunda kendi aralıklarının 5000 kat daha fazla yük taşıdığı sonucuna varılmıştır. Karıncaların bu özelliği biyokemiklerinin gelişmiş olmasıdır. Boyundaki eklem, kompleks ve entegre mekanik bir yapıya sahip olmasıdır.

Sert dış kabuğa sahip olan bu canlılar yaşamlarını sürdürürler. Tüm ağırlıklarını boyun eklemine vermesi daha ağır yük taşımalarına imkan tanır. Ağır yükleri taşırlar ve yapısal olarak kendilerini geliştirmeye imkan sahibi olurlar. Sahip oldukları bu özellik sayesinde doğada eşsiz özelliğe sahip olan canlılardan sadece biridir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu