Sağlık

Kaval Kemiği Ağrısının Nedenleri

Kaval kemiğinde meydana gelen ağrının bir çok sebebi olabilir. Yaygın olarak görülen ağrı daha çok spor yapan kişilerde rastlanmaktadır. Spora yeni başlayan, ilk defa spor yapmaya başlayan kişiler bu ağrılarla karşı karşıya kalması mümkündür.

Kaval kemiğinin ağrısı genellikle baldır ağrısı ile görülür. Yaygın olarak görülen ağrı sporcular tarafından oluyor. Spora yeni başladığınızda ağrılar başlayabilir ama zaman içinde ağrılardan kurtulmanız mümkün olmaktadır.

Ayak bileğinin hemen üstünde adalelerin zorlanması sonucunda ağrılar kendisini gösterir. Adeta ortadan ikiye kırılmış şeklinde birbirlerine yapıştığı düşünülmektedir. Ağrılar gün içerisinde dinlenme sonucunda geçebilir. Kişiler ağrılardan kurtulduğu gibi arınmış olurlar. Uzun süreli devam eden ağrılarda ise doktora başvurarak gerekli olan röntgen ve tedavi şekillerine başlanmalıdır.

Ayağı rahatsız olan kişilerde koşularda bu tür ağrıları çeker. Kilolu olan kişiler kaval kemiklerine yüklenen aşırı ağırlıktan dolayı bunu hissedebilirler. Kaval kemiklerine dikkat edilmesi rahatsızlıkları minimum seviyeye indirmektedir. Doğru bir ayakkabı seçimini de önemlidir, tabanı sert ve ağrı yapacak türden ayakkabılar kaval kemiklerinizin ağrımasını hızlandırabilir.

Kaval kemiği ağrılarının diğer sebepleri;
Bel fıtığı
Atardamar ve toplardamar hastalıkları
Damar sertliği
Enfeksiyon
Tümör
Romatizmal hastalıklar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu