Bilgi

Kaymakamlık Yardımı Nasıl Alınır

Maddi olarak geçimini sağlamayan ve işsiz olan kişiler kaymakamlık aracılığıyla yardım alabilirler. Kaymakamlıktan yardım almak için bilmeniz gerekenler.

Sosyal nitelik taşıyan devletler, vatandaşlarının ihtiyaç duyması halinde; sosyal, ekonomik ve kültürel anlamda destek olmak üzere kurumlar eliyle yardım faaliyetleri yürütür. Genellikle yardıma muhtaç bu kişiler, belli semtlerden; kırsal bölgelerde ise maddi anlamda yetersiz ve bakıma muhtaç, yaşlı kimselerden oluşur.

Devlet Yardımını Kimler Gerçekleştirir?

Muhtaç durumdaki vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamak üzere, şehirde valilik bünyesinde hizmet veren sosyal yardım birimleri görev yapar. Kırsal kesimler yaşayan vatandaşların bu konudaki taleplerini ise kaymakamlıklar karşılar.

Kaymakamlık Yardımına Kimler Müracaat Edebilir?

Bu yardıma; geçim sıkıntısı yaşayan, herhangi bir mal varlığı olmayan, maaş karşılığı bir işte çalışmayıp düzenli bir geliri ve sosyal güvencesi olmayan her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı başvurabilir.

Ne Tür Yardımlar Sağlanır?

Para yardımı, eğitim yardımı, sosyal destek yardımı, yakacak yardımı, sağlık yardımı, kira yardımı, gıda yardımı gibi destekler verilir.

Kaymakamlık Yardımı Nasıl Alınır?

Kaymakamlık yardımı için en önemli ölçüt gerçek anlamda ihtiyaç sahibi olmaktır. Bir kişinin tam anlamıyla muhtaç olup olmadığı konusunda ilk iş köy ve mahalle muhtarlarına düşer. Çünkü bir kişiyi resmi anlamda en iyi tanıyan köy ve mahalle muhtarlarıdır. Muhtarlar kendilerine bu konuda başvuran kişiler hakkında alan taraması yapar. Teferruatlı bilgiler toplar. Başvuran kişinin muhtaç durumda olduğu kesinleşirse, bu kişinin durumunu belirten fakirlik belgesi düzenlenir.

Talep edilen yardım cinsine göre gerekli olacak başka belgeler varsa onlar da hazırlanıp, dilekçe ile kaymakamlıklara bağlı olarak hizmet veren Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat edilir. Gerekli olan belgeler eksiksiz bir şekilde sunulmalıdır. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından oluşturulan komisyon haftanın belirli bir gününde toplanıp yardım başvurularını değerlendirir. Değerlendirme sonucunda yardıma muhtaç olduğunu kanaat getirilen vatandaşların talepleri karşılanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu