Genel Kültür

Kekemelik Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Konuşma sırasında oluşan akıcılığın azalması ya da yok olması durumundan meydana gelen dil bozukluklarının geneline kekemelik denmektedir.

Kekemelik durumu ritim ve vurgunun yanlış olması gibi sorunlara da yol acar bu da anlaşma güçlüğüne sebebiyet verir. Uzatılmaması gereken harflerin uzatılarak okunması, nefes ritmi ve düzeninin sağlanamaması, ani oluşan ve uzun suren duraksamalar, bir sonraki kelimeye geçişte yaşanan tıkanmalar ve konuşmada aşırı heyecan gibi çeşitli şekillerde kekemelik sorunu yaşanabilir. Kekemelik genetik faktörlerden dolayı ortaya çıkabilir. Bununla birlikte dil bozukluklarının altında psikolojik nedenler ya da yaşanmışlıklar ve koşullanmalar da yatıyor olabilir.

Kekemelik Nasıl Geçer?

Kekemelik kesinlikle ilgilenilmesi gereken bir problemdir. Bu problemin iyileştirilmesi bireyin yalnızca çocukluk değil tüm yaşantısında yasam kalitesini yükseltecektir. Kekemelik sorununun çözülmesinde en önemli unsurlarından biri erken yasta müdahale edilmesidir. Erken yasta bir uzman yardımı almaya başlayan çocukların dil gelişimleri yetişkinlerden daha hızlı bir bicimde ilerleme göstermektedir. Eğer kekeme olan birey bir çocuksa baskı yoluyla konuşmaya zorlamak çok yanlış bir davranıştır ve kesinlikle yapılmamalıdır. Ayni şekilde çocuğun dil problemini görmezden gelme ya da söylediklerinin hatasız olduğunu söylemek de dil gelişimini olumsuz etkilemektedir.

Kekemelik nasıl geçer soruşunun bir diğer cevabi ise uzman yardımıdır. Bir dil uzmanından ya da uzman psikologlardan yardım alınarak kekemelik durumu sonlandırılabilir. Fakat bunum yapılabilmesi için bireyin surecini söylenen bicimde tamamlaması verilen egzersizlerini ve yönergeleri eksiksiz tamamlaması gerekmektedir. Günümüzde dil uzmanları ve psikologlar yardımıyla kekemelik durumlarının çoğu başarıyla sonlandırılabilmektedir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu