Genel Kültür

Kervansaraylar Niçin Yapılmıştır

Kervansaraylar ilk Selçuklu Hanları olarak Orta Asya’da yapılmaya başlanmıştır. Ticaret yollarında konaklanma ve güvenlik için inşa edilmiş yapılardır.

Kervansaraylar, ticaret ile ilgilenen kervanların konakladığı, dinlendiği, eksiklerini giderdikleri ve ufak ticaret yaptıkları sosyal tesise benzer yapılardır. O zamanlarda binlerce kilometrelik yolların tamamlanması aylar sürebiliyordu. Hayvanların gerek dinlendiği, ufak ticaretin yapıldığı yeler olarak kullanılmıştır.

Selçuklu ve Osmanlı Devletleri kervansaraylara önem vermiştir. Sahip oldukları topraklar da ticaretin gelişmesi için önemli hale gelmiştir. Hırsızlar ve çeşitli kişiler tarafından kervanların yağmalanmasının da önüne geçildi. İpek yolu, kral yolu, baharat yolu en önemli ticaret yollarıydı. Bu bölgelerde yakın mesafelerde kervansaraylar inşa edilerek yönetilmiştir. Askerler tarafından korunan yerler ticaretle uğraşan kişiler için güvenli alanlardır. Kervansaraylar ülkelerin başkentlerinde yoğunlaşmaktaydı.

Selçuklu Devleti döneminde kervansaraylar arası 40 kilometre yakınlıktaydı. Osmanlı devleti inşalarına devam ederek vakıf kültürünün bir parçası haline getirmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu