Genel Kültür

Kıskançlık İle İlgili Kompozisyon

Kıskançlık duygusu insanlara zarar veren duygulardan birisidir. İnsanların nefislerine hakim olmayarak başkalarının durumunu, yerini, sahip olduklarını kıskanmaları oldukça etkili olabiliyor. Kıskançlık aşırı boyutlara ulaştığında insanlar üzerinde hastalıklara sebebiyettir. Genel anlamda başkalarının sahip olduklarını istememiz kazançtan çok zarar getirecektir.

Kıskançlık gibi hisler karar alınmasını zorlaştırır. Bir düşünce üzerinde başkasına karşı adaletli olunacağı yerine kıskançlık duygusu nedeni ile haksız olarak görürüz. Haksızlık insanlara zarar veren en büyük unsurlardan olduğu kabul edilmelidir. İnsanlar arasındaki iletişimde en büyük zararı veren kıskançlık duyulması olmaktadır. İnsanın gözünü kör ederek başkalarının sahibi olduğu şeyleri istemeleri, insanoğlunun yanlış karar almasındaki en büyük etkilerdendir.

Kıskançlık arkadaşlık, dostluk gibi bağları zedeler. Bunlardan insanların korunarak kendilerini tanımaları gerekmektedir. Elindekilere şükreden bir insan kıskançlığa pay bırakmaz. İsteklerimiz için sabırlı ve çalışkan olarak sahip olmamız mümkündür. Bizde bunları benimseyerek hareket etmemiz gerekiyor.

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu