Genel Kültür

Klimada Tasarruf Nasıl Yapılır?

Yazın serinleyeceksiniz diye yüklü fatura ödemeyin. Yapacağınız ufak tefek önlemler sayesinde klimadan kaynaklanan yüklü faturaları düşürebilirsiniz. Faturayı görene kadar serinlemek en büyük zevkiniz olacaktır. Dikkatli olduğunuz sürece dış etkilerden korunur, gelebilecek zararların önüne geçebilirsiniz.

– Klimalar enerji sınıfı A’dan G sınıfına kadar sıralanmaktadır. Soğutma kapasitesi ve etkisine bağlı olarak enerji sınıflarına ayrılır. Tasarruf düşkünü bir klima istiyorsanız mutlaka A sınıfı almalısınız.

– Eski klimanızı yenilemeniz gerekmektedir. 10 yıl boyunca beraber olduğunuz klima eskisi kadar performans gösteremeyebilir.

– Yaşadığınız mekanda panjur ve perdeleri kapalı tutmanız güneşin içeri girmesini önler. Ortamdaki soğuk havadan tasarruf sağlayabilirsiniz.

– Evinizin ısı yalıtımı sağlanmışsa eğer enerjiden tasarruf edebilirsiniz. Dışarıdan gelecek sıcak hava içeriye giremediği gibi devamlı soğuk kalır.

– Klimanızı devamlı aç kapa şeklinde çalıştırmayın. Kısa süreliğine yapılabilir ama gün içinde ortalama 10 kere yapmanız gerekiyorsa devamlı çalışmasında fayda vardır.

– Sıcak olmayan ve nemli havalarda klimanızı nem modunda çalıştırınız.

– Klimanın bulunduğu odada ısı yayan televizyon, bilgisayar, ampul, avize, abajurların kullanımı azaltarak tasarruf sağlayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu