Genel Kültür

Kolanın Zaraları Nelerdir

Yaz sıcaklarında içimizi serinleten kolalar en çok çocukları etkilemektedir. Bilim insanları tarafından kanıtlanan kanıtlar ortaya koyulmuştur. Çocukların tüketmesi ilerleyen yaşlarında sağlık sorunlarının habercisi olduğunu gösterdi. Kola insan sağlığını ciddi anlamda etkilemektedir.

Bir bardak kolada 10 küp şeker kadar enerji bulunur. Günlük şeker ihtiyacımızın 100 katını karşılamaktadır. Şeker hastalığının artmasına neden olmaktadır.

Koladaki fosforik madde mideye zarar verdiği gibi bulantıya sebep oluyor. Fazla kola tüketimi kusma ve mide yanmasının işaretçisidir.

Kola içilmesi ile kan şekeri yükselerek tepki vermek zorunda kalırız. Pankreas aşırı aşırı insülin salgılaması sonucunda karaciğer yağlanması görülür.

Kola içildikten 45 dakika sonra kafein vücutta hissediliyor. Kafein maddesi bağımlılık yapmaktadır.

Kafein insana mutluluk hissi vererek fazla yemek yeme alışkanlığı, şekerli gıdalara yönelmemize neden oluyor. Daha sonra şekerli yiyeceklere yönelerek kilo alarak hastalanmamıza neden olmaktadır.

Kola tüketimi obezite ve obeziteye bağlı hastalıklara neden olmaktadır. Kola sağlığımızı ciddi anlamda etkilediğinden dolayı dikkat edilmesi gerekmektedir. Sağlığımızı korumak için bunlara dikkat etmeliyiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu