Genel Kültür

Komşu İle İlgili Kompozisyon

Türk toplumunda komşuluğun yeri önemlidir. Tarihimizde olduğu gibi dinimize göre de yardımlaşma ve dayanışma üzerinde olmuşuzdur. Birbirlerimize tarih boyunca yardım ettiğimiz gibi desteğimizi esirgemedik. Sıkıştığımız zaman ilk kapısını çaldığımız komşumuz olarak yardım isteriz. Zorda olandan yardımımızı esirgemeyerek devam ederiz.

Komşuluk denildiği zaman aklımıza ilk gelecek olan birlik beraberlik olmalıdır. Destek olursak eğer bir günde onlar bize destek olurlar. Komşunun değeri insanlara değer katar. Büyük şehirlerde eski Türk değerleri kalmadığı gibi komşuluk ölmüştür. İnsanlar birbirlerine yardım etmedikleri gibi değerler tamamen kayboldu. Kültürümüzü kaybettiğimiz gibi batı kültürüne yer vermeye başladık.

Komşu sahibi olmak insanların ihtiyacı olduğu zaman uzanacak elleri olduğunu gösterir. Komşularımız en yakın akrabalarımızdan dahi yakındır. Başımıza bir şey geldiği kötü günümüzde onların ihtiyacına gereksinim duyarız. Komşuluk demek yardımlaşma, iyilik, el uzatmak, paylaşmak demektir.

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu