Genel Kültür

Komşu Komşunun Külüne Muhtaçtır Anlamı

Toplumda insanların tek başına yaşadıkları nadiren görülmüştür. Yaşamları boyunca insanlar birbirlerinin sahip olduklarından yararlanarak toplumsal olarak yaşam kurmuşlardır. Zaman içinde zor durumda olduklarında onlara uzanan el en yakınında olanlardır.

Arkadaşlık ve dostluk bağlarını kuvvetlendiren insanlarla bir şeyler paylaşılmasıdır. Çevremizde ve yakınlarımızda olanları gözlemlediğimiz zaman komşularımız en yakın kişiler olarak görülmektedir. Günlük yaşamımızda hayatımızı sağlıklı şekilde devam ettirebilmek için onların sahip oldukları değerlerden faydalanırız. Başımıza bir şey geldiği vakit ilk yardımımıza koşan yakınımızdaki komşularımız olmaktadır. Zor durumda olan ve kişilere uzanacak el komşuları tarafından gelir. Örneğin evimizde tuz bittiği zaman ilk kapısını çalacağımız komşumuz olur, alışveriş gitmek yerine onlardan az miktarda tuz alarak yardımlarından faydalanabiliriz.

İnsanlar zor zamanlarında kendilerini sıkıntılarından kurtaracak olanları komşuları olarak görmüştür. Komşularımıza her zaman işimiz düşebileceğini bilerek ilişkilerimizi korumamız gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu