Genel Kültür

Komşu Komşunun Külüne Muhtaçtır Atasözünün Hikayesi

Atalarımızın sözleri başlarından geçen olaylar ele alınarak söylenmiştir. Deneyim ve tecrübe sayesinde dile getirilen sözler yaşanan olaylardan ders çıkartılması gerektiğini anlatır.

Sibel yeni taşındıkları evde kimse ile anlaşamazdır. Herkesin düşünceleri ve idealleri farklı olduğundan dolayı bir araya geldiklerinde konuşacak bir şey bulamıyorlar. Yalnız evinde yaşamaya devam ederken kendine arkadaşları dışarıdan edinmeye başlamıştır. Komşularına karşı sert ve asla güler yüzlü olmayarak onlarla aralarını bozmuştur. Yaşadığı apartmanda neredeyse kimse tarafından sevilmez.

Dışarıda gezmeyi çok sevdiğinden dolayı soğuk havalarda hasta olmak kaçınılmaz oluyordu. Sibel hastalanması ile birlikte kapı komşusu olan Cansu sesini duymuştur. Merakla kapısını çalmış Sibel kapıyı açınca ateşler içersinde hastalandığını görünce endişelenmiştir. Sibel’in başına ıslak havlu koyarak ona çorba yapmış sabaha kadar beklemiştir. Nihayet Sibel iyileşir ve yanı başında Cansu’yu görünce çok utanç duymaya başlar. Değerini bilmediğinden dolayı oldukça üzüntüsünü dile getirir. Sibel artık öğrenmiştir “komşu komşunun külüne muhtaçtır” kısa zaman içersinde bütün komşuları ile arasını düzeltti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu