Genel Kültür

Komşuluk İlişkileri Nasıl Olmalıdır

Aynı havayı soluduğumuz, aynı yemeği, aynı suyu içtiğimiz şu dünyada komşuluk ilişkileri maalesef eskisi gibi devam etmemektedir. Şehirleşme ve batılılaşmanın getirdiği yenilikler, yeni nesil tabiriyle çağdaşlıklar eski komşuluk ilişkilerini bitirme derecesine geldi.

Komşular ile ilişkilerimiz her zaman bizim toplumumuzda ayrı bir yer edinmiştir. Öyle komşuluklar kuruluyorki akrabamız yerine konulabilecek derecede. Zaman geliyor onlarla ağlıyor, onlarla gülüyoruz bize akrabalarımızdan yakın oluyorlar. Yeri geliyor akrabalarımızdan yardım görmezken en yakındaki komşumuz koşuyor.

Boşuna demiyorlar “Komşu Komşunun Külüne Mutaçtır” diye.  Sosyal hayatın gelişmesi, kültürlerin kaynaşması, sağlıklı bir toplum oluşması için komşuluklara önem verilmelidir. Komşularımızın zor günlerinde onlara yardım etmeli, her zaman karşılıklı ziyaretlerde bulunmak gereklidir. Bir gün dara düştüğümüzde kapısını çalabileceğimiz insanlar komşularımızdır.

Yeri geliyor komşularımız bize akrabalarımızdan daha yakın oluyor. Hayatta birbirine değer vermek komşuluk ilişkilerini iyi tutmaktan geçiyor. Huzurlu bir hayat, huzurlu bir toplum için komşularınızı ihmal etmeyin..

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu