Genel Kültür

Komşusu Açken Tok Yatan Bizden Değildir Kompozisyon

Müslüman bir ülkede yaşadığımızdan dolayı hoşgörü ve yardımlaşma hayatımızın parçası olmuştur. Komşuluk ilişkilerine yönelik söylenen önemli sözlerdendir. Atalarımız tarafından komşusu açken tok yatan bizden değildir diyerek insanlara insanlık dersi vermiştir. Çevremizde yaşananlara azla gözlerimizi yummamamız gerektiğini dile getiriyor. Türk milleti için önemli kavramlardan olup komşuluğun önemini gösterir. Önemli komşuluk değerlerinden olduğundan dolayı dinimize göre de aç komşumuz varsa bir tabak yemek ikram ederek onların karınlarını doyurabileceğimiz ifade edilir.

Yardımlaşma ve dayanışma içersinde olduğumuz sürece sırtımız asla yere gelmeyecektir. Sosyal sorumluluk adı altında insanlara yardım ederek onlarında ihtiyaçlarını giderebiliriz. Çevremizde olanlar bizi en yakın şekilde ilgilendirmektedir. Yardımımıza koşacak insanlarımızın olması hayatımızın her alanında zorlukları aşmamızı sağlar. İnsanların zorlu durumlarda sorunları aşmasını sağlayabilirler.

Kişiler gönül rahatlığı ile uyuyabilmesi için çevresindeki çağrıları yanıtsız bırakmamalı. Bugün bunları biz yapmasak bizim yerimize yapacak kimse olmayacaktır. Komşumuza bugün yardım etsek yarında bize dönüş yapacaklardır.

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu