Genel Kültür

Kömürün Sanayide Kullanımı

Isınmak ve enerji üretimi için kullanılmaktadır. Katı halde yakıt türü olup gerek ısınmak, gerekte çeşitli sanayi alanında çalışmalar içi gereklidir. Tortul kayaçların çömesi sonucunda katı ve koyu renkli karbon yanıcı özelliğe sahip olan kayaç türleri oluşur. Bunlar kendi arasında çeşitliliğe sahip olurken kömür adı verilir. Kaliteli ve dayanıklı kömürler alt kısımlara gidildikçe artmaktadır.

Dünyanın bir çok yerinde kömür çıkartılmaktadır. Organik olması kimyasal olarak ayrışması ve dönüşüme elverişli olmaktadır. Kömür yanıcı madde olmasından dolayı türüne göre yaydıkları ısı değişiklik gösterir.

Kömürün kullanım alanı oldukça geniştir. İlk olarak evlerde ısınma amaçlı olarak sobalarda kullanılır. Ev ihtiyacı dışında elektrik üretiminde, sanayi alanında fazlasıyla kullanılmaktadır. Demir-çelik sanayisinde üretimin yapılabilmesi için yüksek sıcaklıklara ihtiyaç vardır. Kömürden geniş olarak yararlanılarak ülke ekonomisine katkıda bulunmaktadır. Kömür madenleri en çok Zonguldak ilimizde üretilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu