Genel Kültür

Kullandığımız Takvim Nedir

Tarih boyunca devletimiz çeşitli takvimler kabul etmiş onları kullanmıştır. Ancak zamanla beraber global takvimler dünya genelinde yaygınlaşarak tüm uluslar tarafından kabul görmüştür. Ulusal takvim haline gelen Miladi Takvim dünyanın ortak kullandığı takvimdir. Farklılıklardan dolayı bir çok ülke takvim değişikliği yaparak Miladi takvimi kabul etmiştir. Ticaret, ekonomi alanında doğan karmaşıklıklardan dolayı tek takvim kullanımına geçilmiştir.

Kullandığımız takvim Miladi takvim ya da Gregoryen takvimi olarak geçer. Miladi takvim güneş yılı esas alınarak hesaplanmıştır. Başlangıç noktası Hz. İsa’nın doğumu olmaktadır. Milat 0 yılı kabul edilir ve devam eder. Güneş etrafında tam bir dönüşünü 365 gün 6 saatte tamamlar. Her 4 yılda bir 6 saatlik zamanı artık gün olarak kabul eder.

Miladi takvime 1 Ocak 1926’den itibaren geçilmiştir. Gregoryen takvim kabul edilerek yılbaşı 1 ocak kabul edildi. 12 saat gündüz ve 12 saat gece saat dilimleri yerine 24 saatlik gün kabul edilmiştir. Günümüzde en az hatalı takvim olmaktadır. Günümüzde bir ekinoks yılı 365,242375365 gündür (365 gün 5 saat 49 dakika 12 saniye).

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu