Genel Kültür

Kullanım Amaçlarına Göre Harita Çeşitleri

1 – Genel Haritalar : Fiziki, coğrafi ve bütün haritalara verilen genel bir isimdir. Kullanım alanlarına göre çeşitleri vardır.

  • Siyasi ve İdari Haritalar : Siyasi haritalar bulunduğu ülke içersinde siyasi ve askeri alanda bütün bölümlerin detaylı olarak verildiği haritalardır. Askeri bloglar, kıta çizgiliri yerleşim şekilleri siyasi haritalarda detaylı olarak ele alınır. İdari haritalar ise il, ilçe, köy, kasaba gibi yerleşim yerlerinin detaylı olarak ele alındığı haritalardır.

 

  • Beşeri ve Ekonomik Haritalar : Bulunduğu ülkenin nüfus yoğunluğunu, nüfus özellikleri, insanların dilleri, inanç ve dinlerini, yaptıkları kültürel faaliyetleri gösteren haritalara beşeri haritalar denir. İnsanların geçim kaynakları ve ekonomik faaliyetler konusunda detaylı bilgi veren haritalara da ekonomik haritalar denir.

 

  • Fiziki Haritalar : Bulunduğu ülkenin yeryüzü şekilleri hakkında bilgi verir. Detaylı olarak ele alındığında dağlar, ovalar, yükseltiler ve daha fazla coğrafi anlamda ayrıntıyı verirler.

2 – Özel Haritalar : Uzman kişiler tarafından belli amaçlar için kullanım alanına özel olarak tasarlanan haritalardır.  Bunlara örnek olarak, bitki örtüsü, toprak türlerini, ulaşım imkanlarını gösteren haritalar gibi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu