Genel Kültür

Kültürel Değerlerimizden Bayrağın Önemi

Bayrak milletin en önemli simgelerindendir. Bir ulusun bağımsızlığını simgeler. Dalgalandığı her toprak üzerinde önemli değerlere sahiptir. Her millet kendi bağımsızlığının sembolü olan bayrağını canı pahasına olsa korumalıdır. Saygı gösterilmesi gerekli olup ona yapılacak en ufak bir hakaretin karşılığını kendileri vermeleri gerekmektedir. Bayrak denildiği zaman oldukça şey anlatılabilir, üzerinde yaşayan milyonlarca toprağın en büyük temsilcisidir.

Dalgalandığı toprak parçası kendi milletlerine aittir. Her millet bayrağın şekline ve tarihine saygı göstererek gönülden bağlı olmalıdır. Uzanacak ellere engel olunması gereklidir. Her bayrağın bir tarihi olup ulusu en güzel şekilde sembolize eder. Türk bayrağı incelediğinden şehitlerimizin kanı ile sulanmış bayrak ve gökte ay, yıldız sembolünü görüyoruz. Atalarımız verdikleri mücadeleyi anlatmaktadır.

Bir millet aslında bayrağın ta kendisidir. İndirildiği takdirde o millet orada olmamaktadır. Başkasına ait toprak parçası olur. Bayrak ulus demek olduğunu asla unutmamalıyız. Gökyüzünde dalgalanacak olan en kutsal değerimizdir. Bayrağı gönlümüze basarak korumamız gerektiğini bilmeliyiz. Ona uzanacak ellere müsade etmeyerek gerek yüreğimizi siper etmeliyiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu