Genel Kültür

Kurban Bayramı Neden Kutlanır

Müslüman dünyası için önemli günlerden olup kesilen kurbanlar ile yardımlaşma sağlanır. Zenginlerin kurban keserek fakir ailelere kurban etlerinden vermesi gerekmektedir.

Müslümanlar için önemli günlerden birisi olmaktadır. Bayramlar sayesinde İslam dünyasının birbirleri ile birlikte kaynaştığı yardımlaşma ve dayanışmanın gösterildiği zamanlardan birisidir.

Kurban Bayramının tarihçesi hepimizin bildiği gibi İbrahim Peygamber dönemine kadar dayanmaktadır. Eşinin kısır olmasından dolayı Allah’a yalvararak erkek evlat ister. Mucizevi bir şekilde çocuğu olur ve kurban etmesi gerektiğini görecektir. Rüyasında gördüğü gibi evladını alıp yüksek tepere gider. Eskiden kınalı kuzular kurbanlık için götürülürken bu sefer Hz. İbrahim oğlunu götürmüştür. Allah’ın emri ile birlikte bıçağın çocuğu kesmediği görülüp taşa vurulduğunda ise taşı oradan ikiye kestiği biliniyor. Gökyüzünden Cebrail aracılığı ile birlikte koç gelir. Hz. İbrahim’in imtihanı başarı ile geçip Zilhicce ayının 10. günü kurban kesilerek bu günler kutlanır. Kurban bayramının kökeni Hz. İbrahim Peygamber ve oğluna dayanmaktadır.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu