Genel Kültür

Kurban Kesen Birine Et Verilir mi?

Bugün yarın kurban bayramı derken etin nasıl dağıtılacağı bilinmiyor. Kurban kesen birisi tanıdığınız ve akrabanız olmasına rağmen kimileri kurban etlerini onlara dağıtmaktadır. Kurban bayramında birisi kurban kesiyorsa eğer ona et verilmemesi gerektiği bilinmelidir.

Dağıtılacak olan etler genelde kurban kesmeyen ve ihtiyacı olan kişilere dağıtılması gerekli görülmektedir.

Kurban kesen etini yiyebilir herhangi bir sakıncası yoktur. Kurban etini fakirde olsun zenginde olsun bir şey değişmeden yemesi mümkündür. Kendiniz yediğiniz gibi yoksullara vererek sevap işlemeniz mümkündür. Et dağıtılırken fakir, zengin, Müslüman yada gayrimüslim olan birisine verilmesinin sakıncası yoktur.

Et dağıtılırken doğru şekilde dağıtılmalıdır. Üçte birini komşulara, üçte birini evde bırakmak ve üçte birini fakirlere verilmesi gerekmektedir. Dinimizce doğru şekilde böyle dağıtılmaktadır. Kurban etinin hepsi kendi evinde tutulmamalıdır. Kurban Allah rızası için kesilerek fakirlere ve ihtiyacı olanlara verilerek memnun edilir.

Peygamber efendimiz, kurban etini üç taksim ederek dağıtmaktadır. Bir kısmını kesmeyen yoksullara, bir bölümünü akrabalara, bir bölümünü evde bırakılması tavsiye etmektedir. Ailenin durumuna göre kurban eti doğru şekilde dağıtılır. Toplumda muhtaç olan kişilere dağıtılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu