Genel Kültür

Küresel Isınmanın Nedenleri? Sebepleri?

Küresel ısınma, yeryüzünün ortalama sıcaklığının üzerine çıkmasıdır. Belli bir sıcaklık oranı artış göstererek 0.4 ila 0.8 arasında yükseliş gösterir. Uzmanların yaptığı araştırma doğrultusunda 2100 yılına kadar sıcaklık oranı genel anlamda 1.4 ila 5.8 oranında artmış olacak. İnsanların doğayı sahiplenmesi ve kullanımına bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Dünya nüfusunun artışına bağlı olarak oranlarda yükselme gözlemlenebilir. Belli bir ekosistemde yaşayan canlıların organizma ve fiziksel çerçevelerden oluşma durumudur. Küresel ısınma çok miktarda zarara sebebiyet olabilir. Dünya ülkeleri tarafından küresel ısınmaya karşılık alınan önlem Kyoto Protokolü adında olmuştur.

Küresel Isınmanın Sebepleri
1800’lerin sonlarında küresel ısınma analizleri yapılmaya başlanmıştır. Klimatolojistlerin çoğunluğu tarafından tespit edilen ve yapılan araştırmalardan olmuştur. İnsanoğlunun kullandığı çeşitli faaliyetler doğrultusunda Yerküre’nin doğal sera etkisini arttıracak şekilde kullanmasına bağlı oluyor. Sera etkisi güneş ışığının yansıtması atmosferdeki gazların parçacıkları halinde karmaşmasına sebep oluyor. Isı dünyanın atmosferde hapseden gazlardır.

Küresel ısınma insanların doğadaki rolü olmaktadır. Kullandıkları çeşitli fosillere bağlı olarak atmosfere salınan gazlar sera etkisinin arttırmaktadır. Ormanların yok olması doğanın dengesinin düzenlemesine olumsuz etki yaratır. Bunlara bağlı olarak meydana gelen olaylardan dolayı sıkıntılar yaşanabilmektedir. Ormanların yok edilmesi durumunda bitkiler tarafından gazlar yeteri miktarda indirilmemesine bağlı olarak küresel ısınmanın oranı artmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu