Genel Kültür

Kurtuluş Savaşında Kazım Karabekirin Rolü Nedir

Kurtuluş Savaşı döneminde rol alan kahramanlarda olmuştur. Bunlardan birisi Kazım Karabekir’in Kurtuluş Savaşı döneminde rol alan önemli şahsiyetlerden olmaktadır. O dönemlerde önemli görevlerde rol aldı. Cumhuriyet dönemlerinde Mustafa Armağan, Doğu Cephesi’nde görev aldı. Sevr’i yırtıp ilk antlaşmanın altına atarak Kurtuluş Savaşının kahramanlarındandır. Savaşın kazanılması ile kendisini görmezlikten gelerek savaşı kazanan Mehmetçik olarak dile getirdiği kaynaklara geçmiştir.

İstiklal Savaşı’nı başlatan komutanlardandır. 19 Nisan 1919’da Trabzon’a gelerek harekete geçti. Rus Çarlığına yönelik çalışmalar yaptı. Sarıkamış, Kars, Ardahan, Artvin, Batum’u 1920 Eylül’de kurtarıp Doğu sınırlarını koruma altına almıştır. Tarihte Kurtuluş Savaşı’nda ilk mücadele Doğu’da Kazım Karabekir Paşa tarafından başlatıldı. Birlikleri ile Doğu’dan Batı’ya gelmesi ile Batı’da Kurtuluş Savaşı başlamıştır.

Ermeni işgalinde olan Doğu bölgelerindeki olaylara yönelik emir bekleyen Kazım Karabekir paşa, emrin gecikmesi ile kendi inisiyatifini kullanarak harekete geçmiştir.

İtilaf devletleri tarafından dönemin Sultan’ı olan Vahdettin’e Sevr antlaşması baskı ile imzalatılmıştır. O dönemde Kazım Karabekir paşa Sevr antlaşmasını meclisin imzalamadığını öne sürerek imzasını atmamıştır.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu