Genel Kültür

Kütüphaneler Haftası İle İlgili Yazı

Kütüphaneler haftası 1964 yılından itibaren her Mart ayının son pazartesi günü ile başlayan haftada kullanılmaktadır. Kütüphaneler bilginin kaynağı olup binlerce hapis kapatır. İnsanlar cahillikten kurtularak aradığı bilgilere en güzel şekilde ulaşabiliyorlar. Kitap sevgisi insanlara bilgi vererek daha çok faydalanmalarına olanak sağlamaktadır. Öğrenciler için kütüphaneler eşsiz bir bilgi kaynağı olarak kullanılmaktadır. Bilinçlenen öğrenciler araştırmalarını doğru bilgi kaynaklarından yapmaktadır. Tarihte bulunan orijinal kitaplar eşsiz bir şekilde sergilenmektedir.

Günümüzde kütüphaneler yeterince kullanılmadığından dolayı insanlara tanıtılması gerekmektedir. İnternet ile birlikte rağbet azalarak araştırmalar internet üzerinden gerçekleştiriliyor.

Gelişen uygarlıkların en temel bilgi kaynağı kütüphaneler olmuştur. İnsanların bilgiye açıkça ulaşmasını sağlar.

Her yıl kütüphaneler haftası, insanların bilgiye ulaşmalarının yolu kitaplardan geçtiğini anlatır. Kamuoyuna duyuru yapılarak eğitim üzerinde yöneltilir. Bir toplumun gelişmesi için kütüphaneler oldukça önemli olmaktadır. Okullarda ve toplumun kütüphaneler hakkında bilinçlenmesi insanların gelişmesini sağlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu