Genel Kültür

Kutuplarda Yaşam Nasıldır

Dünyamız küre şekline benzeyip üstü ve altı kutuplardan oluşur. Güneşi yatay düşmesinden dolayı sıcaklık derecesi oldukça düşüktür. Isınını az olması soğuğun artmasına ve buzulların oluşmasına sebep olmuştur. Dünyanın en soğuk bölgeleri olarak bilinmektedir. Güneş ışınlarından en az şekilde faydalanırlar.

Kutuplarda yaşam mümkün olmuştur. İlk kutuplarda yaşayanlar Eskimolar olmuştur. Yaşamlarını sürdürmek için avcılık yaparak avlarının derilerinden kendilerine kürk yaparlardı. Yaşamları böyle geçerek uzun yıllar boyunca sürdürmüşlerdir. Günümüzde kutuplarda insanların yaşayıp yaşamadıkları bilinmemektedir.

Kutupların buzlu sularında balıklar derilerindeki buz kristalleri sayesinde donmaktan korunmaktadır. Bu sayede kutuplarda yiyecek ihtiyaçlarını karşılayan canlılar yaşamlarını sürdürmektedir. Ayılar, foklar ve penguenlerin yapıları soğuğa uyum sağladığından dolayı donmaktan korunurlar. Çeşitli hayvan türleri kutuplara uyum sağlayarak yaşamayı başarmışlardır. Bunlar arasında böceklerde olmaktadır.

Soğuktan etkilenmeyen ve korunmasını bilen canlılar uzun yıllar boyunca kutuplarda yaşamlarını sürdürerek nesillerinin devamını sürdürmüştür. Vücutları soğuğa uyumlu olarak bir çok canlı sıcak bölgelerde yaşayamayacak hale gelmişlerdir. Canlı yaşamı için soğuğa dayanıklı, vücutları uyum sağlamış olmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu