Genel Kültür

Kuvvet Ne İle Ölçülür? Kuvvet Nedir Kısaca

Kuvvet, duran bir cismi hareket ettiren, hareket eden bir cismi durduran, yönünü değiştiren ve hızını etkileyen her türlü etkiye kuvvet denir. Örneğin duran topun hareket etmesi için kuvvet uygulanması gerekir. Bir çok şekilde kuvvet uygulanabilir bunlar temaslı ve temassız olmak üzere değişir. Temaslı kuvvet nesneye temas edilerek uygulanan kuvvettir, temassız kuvvet yerçekimi sonucunda uygulanan kuvvettir.

Kuvvet değeri Dinamometre ile ölçülür. Dinamometre ile kuvvet nasıl ölçülür?
Her değerin bir ölçüm yöntemi vardır. Sıcaklığı termometre ile ölçer, uzunluğu metre ile ölçer, zamanı saatler ile ölçeriz. Kuvvetin ölçümünde kullandığımız alet Dinamometredir. Dinamometrenin yapısında esnek ve sarmal yay bulunur. Uç kısmına nesne tutturulur ve dinamometre ile kuvveti ölçülür. Yay üzerinde ibre vardır ve kuvvet sonucunda hareket eder. Dinamometre üzerindeki değerler sonucunda kuvvet ölçülür.

Her dinamometre kuvveti istenildiği gibi ölçmez. Dinamometrenin üzerinde yer alan değerler en fazla kaçı gösteriyorsa o kadar ölçüm yapılabilir. En fazla gösterilen sayının üzerine çıkıldığı takdirde dinamometre bozulur ve sağlıklı sonuca ulaşılmaz.

Kuvvet vektörel büyüklük olduğundan dolayı tüm kurallar kuvvet için geçerlidir. Kuvveti göstermek için okun yönü kullanılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu