Genel Kültür

Makale Nedir Kısaca Özellikleri

Konunun bilimsel şekilde kaleme alınmasına makale denir. Makaleler yazarın araştırmalarını ve kendi düşünceleri içersinde anlatılmasıdır. Anlatılan makaleler yoğun ve araştırma gereği gösterilenlerdendir. Düşünceler ve fikirlerimiz sade halde anlatılmasıdır. Uzun yazı dizisi doğrultusunda düşünceler dökülerek anlatılma durumudur.

Makale yazılırken kaynaklara ihtiyaç duyulur. Faydalanılan kaynaklar belirtilerek nerede kullanıldıkları bilinmelidir. Makaleler yazılarak bunlar kitap haline getirilip yayınlanması mümkündür. Yazar inandıkları doğrultusunda bilgileri bilimsel gerçeklere dayandırarak anlatması gerekir. Makale yazarları herhangi bir konu üzerinde bunu gerçekleştirilebilir. Deneme yazısından daha farklı olup gerçeklik olması gereklidir. Kabul edilmeyen veya yasalara aykırı şekilde makale yazımı olmaz.

Türk tarihinde makaleler ilk defa Tanzimat fermanı ile görüldü. Türünün ilk örneği olup tarihte Namık Kemal, Ziya Paşa, Şemsettin Sami, Muallim Naci, Beşir Fuad gibi sanatçıların makaleleri olmuştur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu