Genel Kültür

Marmara Bölgesi Hayvancılık Faaliyetleri Kısaca

Marmara bölgesi dağlık kesimler hakim olduğundan dolayı hayvancılık dış kesimlere uzanmıştır.

Kentsel olarak gelişmiş olup nüfus bakımından en yüksek rakama sahip bölgemiz olmaktadır. İş imkanları ve sanayileşmenin gelişmiş olması buraya göçlerin büyük olduğunu gösteriyor. İstanbul ilinin dışında diğer bölgeler kıyı ve dağlık kesimlerde konuşlanmış durumdadır.

Hayvan besiciliği yapılmaya az da olsa devam ediliyor küçük baş ve büyük baş bulunuyor. Kırsal kesimlerde yaşayanların bir kısmı geçimini hayvancılıkla sağlamıştır. Bölgesel olarak dağlık kesimlerine yakın yerlere küçük baş hayvancılık nadirde olsa görülmektedir.

Marmara bölgesi topraklarının üzerinde otlak alanların fazlalığı ile birlikte yaygın olan kesimlerde bulunuyor. Yüksek verimli topraklar sayesinde hayvanların besin ihtiyacının bir kısmı doğadan karşılanmaktadır. Bölgede hayvancılık dışında meracılık yapılmaya devam edilmektedir. Tekirdağ, Balıkesir, Çanakkale bölgelerinde gelişen meracılık olmuştur. Mevsim durumuna göre bölgede balıkçılıkta oldukça gelişmiştir. Sıcak sulara doğru göç eden balıklar boğaz kesimlerde iyi derecede yapımaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu