Genel Kültür

Marmara Bölgesi Ulaşım ve Ticaret

Marmara Bölgesi yeryüzü şekilleri bakımından düz alanlara sahip olmasından hızla gelişen ticareti bulunmaktadır. Denize kıyı olması üretim alanlarının genişlemesini sağlar. Ulaşım olarak en gelişmiş bölgelerimizden olup ticarette en büyük destektir. Kıtaları birbirlerine bağlaması bölgeler arası ticarette köprü görevi görmektedir. Kara, hava ve deniz ulaşımında bölge elverişli olmaktadır.

Avrupa gibi ülkelerde konum olarak Marmara bölgesi oldukça değerlidir. Yurtdışına ticaret yapılması adına organize sanayi bölgeleri ulaşım alanında oldukça büyük fayda görmektedir. Yakın mesafe olmasının yanı sıra kazançları yükselerek maliyetler düşmektedir.

Deniz ticareti olarak İstanbul, İzmit ve Bandırma bölgelerindeki limanlar önemli bir şekilde kullanılmaya devam edilmektedir. İthal ve ihraç anlamlarında malların yüklenerek taşınmasında önem taşıdığı görülüyor. Ulaşımın getirdiği kolaylıkların yanı sıra üretiminde canlanmasında etki eden faktörleri göstermektedir. İstanbul’dan yurtdışına mal taşınmasını kolay olduğu gibi üretiminde yakın bölgelerde yapılması da kolaylık sağlıyor. Marmara bölgesi ticaret ve ulaşım anlamında diğer bölgelerimize göre özel bir yere sahiptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu