Genel Kültür

Marmara Bölgesi Yeryüzü Şekilleri

Ülkemizin Kuzeybatısında yer alan Marmara bölgesi denize kıyı olmaktadır. Toprakları bakımından Avrupa ve Anadolu yakısını birbirlerini birleştiriyorlar. Diğer bölgelere komşu olduğu gibi çeşitli faaliyetler birlikte yönetilmektedir. Güneyinde Ege Bölgesi, Kuzeyinde Karadeniz, Doğusunda İç Anadolu bölgesi bulunmaktadır.

Dağlık Alanlar
Trakya kesimi engebeli ve dağlık bölgelere sahiptir, dağlar kıyıya paralel uzanır. Yıldız dağları doruk noktası dışında 1000 metreye ulaşmaktadır. İzmit körfezi, gemlik körfez ve samanlı dağlarından oluşmuştur.

Havza ve Ovalar
Bölgenin etrafı yüksek dağlık kesimlerle çevrili olmaktadır. Adapazarı ovası, Trakya ergene havzası, güneyinde Bursa, Balıkesir, Yenişehir ve İnegöl ovaları bulunmaktadır.

Kıyı Şekilleri
Marmara denizine kıyı olduğu gibi çeşitli özelliklere sahiptir. İstanbul-Tekirdağ arasında falezli ve yüksek kesimlerde kıyıların görülmesi mümkündür. Deniz kesimlerinin azaldığı bölgelerde dalgalar yüksek seviyelere ulaşabiliyor. İstanbul ve Çanakkale boğazlarında eksi vadiler sular altında kalabiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu