Genel Kültür

Matbaanın İcadından Önceki ve Sonraki Durum Nasıldı

Matbaa henüz icat edilmeden ve kullanılmaya başlamadan önceki zamanlarda insanlar kitapları ve yazıları elle yazarak çoğaltıyorlardı. Onlarca kişi çeşitli yazı yerlerinde toplanarak hep birlikte kitapları yazıp, bilgileri kopyalayarak çoğaltışlardır. Üretimi zor olduğu gibi bilgi kaynakları nadir sayıda insanların elinde ulaşmaktaydı. Kütüphaneler gibi devlet arşivlerinde çeşitli kayıtlar yer alırdı. Bilginin kısıtlı olmasına rağmen dünya üzerindeki çeşitli bölgelere ulaşması da zor olmasıyla eğitim seviyesi düşük kalmıştır.

Matbaa’nın icadı ile örnek kağıt sayesinde basılacak olan kitaplar, kağıtlar ve dosyalar hızlı şekilde çoğaltılır olmuştur. Tasarlama yapılarak çoğaltma işlemleri yapılması herkesin ulaşması sağlanmıştır. Günümüzde matbaacılığa dair bilgiler hızla gelişen dünyanın izleri olduğunu göstermektedir. Basım işleri oldukça hızlı olması dünyadaki bütün bölgelere yetecek kadar kopyalanması sağlanır olmuştur.

Geçmişte kitaplar az sayıda ve değerli olurken günümüzde bir çok örneğinin bulunması insanların rahat ulaşması değersizleştirmiştir. Bir çok bilgi gelecek nesillere taşınmasında matbaa’lardan yararlanılarak ulaşılabilir olmuştur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu