Genel Kültür

Matbaanın Kullanılmasının Sonuçları

Ortaçağ döneminde Avrupa’da kağıt ve matbaa olmadığı zaman insanlar eserleri çoğaltmak için el yazısı kullanırdı. Onlarca insan bir arada yazıyı kopyalayarak farklı ciltler haline getirirdi. Tabletler, taşlar, kağıtlar, levhalar üzerine yazarlardı. Çin ve Türklerin ipek ile pamuktan yararlanarak kağıt üretiyordu ama pahalıya gelmesinden dolayı farklı yol aranmıştı.

İpek ve pamuk yerine üretilen kağıt yerine Avrupalılar paçavra ve selülozdan kağıt üretimi yapmaya başlamıştır. Kağıt üretiminin maliyeti düşürülerek artık kullanıma geçirilmesini sağlamış oldular.

Tarihte ilk Çinliler ve Uygur Türkleri tarafından matbaa benzeri üretim yapılmıştır. Günümüzdeki modern matbaanın üretimi Alman mucit Jan Gutenberg tarafından icat edildi. Matbaanın icadı ile insanlar yazılı bilgileri çoğaltarak bilime katkıda bulunmuşlardır. Eskiden bilgiler ve değerli yazılar kütüphanelerde koruma altında tutulurdu.

Matbaanın bulunmasının sonuçları

Matbaa icadı ile yazılı kil tabletler, levhalar ve taşlar yerine kağıt kullanılmaya başlanmıştır.
Matbaanın icadı ile elle yazılar yerine otomatik olarak matbaa ile basılmaya başlanmıştır.
Matbaanın bulunması dünya genelinde okur yazarlık oranını yükseltmiştir.
Yazılı eserlerin sayısı arttırılarak insanların kullanımına sunulmuştur.
Kültür seviyesi artarak insanların bakış açısında önemli değişiklik yaşanmıştır.
Matbaa ile Avrupa ülkelerinde fikir ve düşünce özgürlüğü yaşanmıştır. Bununla beraber Rönesans ve Reform hareketleri gerçekleşmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu