Genel Kültür

Matematiğin Günlük Hayatımızdaki Yeri ve Önemi

Matematik insan mantığı doğrultusunda kendisini gösterir. Düşünce yollarını kullanarak insanlar matematik üzerinde yoğunlaşabilirler. Matematik sadece kendisi üzerinde değil aynı zamanda mekanik, fizik, astronomi gibi bilimleri kullanarak teşkil etmektedir. Bir çok bilimin bir arada kullanıldığı tek kesiştiği nokta varsa matematik olduğunu açıkça belirtebiliriz.

Bugün medeniyetlerde ön safı tutan kişiler için yükseliş önemlidir. İstihkam hizmetleri doğrultusunda matematik olarak fayda sağlanılmaktadır. Kullandığımız bilgisayar dahi tek bir tuşla binlerce matematik işlemi yaparak cevap verir. Hesaplamalar ve işlemler doğrultusunda matematikten bütünü ile yararlanırız. Örneğin yolda yürüdüğümüz zaman bina, taşıt, yollar hep matematik hesabı yapılarak yapılmıştır. Yollar çeşitli mühendislik işlemlerinden yola çıkılarak sonuca ulaştırılmıştır. Soyut bir ilim matematik, ikincisi ise pratikten ibaret olduğunu göstermemiz olur.

Matematiği hayatımızın her alanında kullanırız. Alışveriş başta olmak üzere yapacağımız ufak bir işlemde matematikten yararlandığımız açıkça ortadadır. Matematiğe olan bağlılığımız her alanda olmaktadır. gördüğümüz her noktada sayılar ve hesaplamalar yapılması gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu