Genel Kültür

Matruşka Nedir

Matruşka, ülkemizde ismi son zamanlarda duyulmaya başlanan oyuncaktır. Ahşaptan yapılan, içi açılan ve iç içe geçebilen oyuncak türüdür. Hepsi birbirlerine benzeyen 3 veya daha fazla parçadan oluşur. Ortadan ikiye ayrılır türden olup birbirlerinin içine koyulur. İç içe olduğu zaman tek parça olmaktadır. Hediyelik ve süs eşyası olarak kullanılabilmektedir.

Matruşka ilk olarak Moskova yakınlarında Abrentsevo eğitim atölyesinde çıktığı biliniyor. Atölye’de kendisini sanata adamış tercüman tarafından yapılmıştır olmasıdır. Sanatçılar eserlerini göstererek, yerel oymacılar ile çalışmaktaydı. Ruslara özgü olan parçaların yapılması için el atmışlardır. Cumartesi günü yapılan toplantı da Japon Budist bilge Fukurama’nın Honşu Adası’ndan getirdiği iç içe ahşapları görünce akıllarında fikir canlanır. Buna benzer bir şeyler yapmaya karar verirler. Geleneksel olarak yapacakları eserler değerli ve canlı olacaktı.

Yapılan Matruşka ise Mamontov’un eşi tarafından 1990 yılında sergiye çıkartılır. İlgi görmesi ile Rusya’nın çeşitli bölgelerinde üretimleri yapılmaktadır. Aynı temalara farklı ama geleneksel olarak üzerindeki çizimler farklılık göstermektedir.

İnanışlara göre matruşka bebekleri Sovyet birliği liderlerinin şekline girdikleri düşünülür. Matruşkalar inanışlar doğrultusunda büyük ilgi görerek kısa sürede dünyaya yayılmıştır. İnsanlar için devam ede değerlere sahip olup en son minik Vladimir Lenin ile bitmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu