Genel Kültür

Mayoz Bölünmenin Önemi ve Amacı

Mayoz bölünme canlıların devamlılığını sağlayabilmesi için gereklidir. Kromozom sayılarının gelecek nesillere aktarılarak yeni canlıların yaşamalarına olanak sağlamaktadır. Canlının çoğalabilmesi için hücresel olarak bölünmeye ihtiyacı vardır. Mayoz bölünme hücrelerin bölünmesini göstererek yeni hücrelerin gelişerek canlıların devamlılığını gösterir.

Mayoz bölünme kromozom sayısını yarıya inmesini sağlayarak yeni canlıları oluşturur. N kromozomlu hücrelerin birleşmesi sonucunda zigotun kromozom sayısı 2n olarak yeni canlı oluşur. Böylece kromozomlar yeni nesillere taşınmış olarak neslin devamlını sağlar. Erkek ve dişiden aldığı birer kromozom sayesinde yeni nesillerde canlı türünün devamlılığını gösterir.

Mayoz bölünme I ve II olmak üzere iki farklı bölümden oluşur. Mitoz bölünme de olduğu gibi mayoz bölünmede hazırlık evresine geçiş yapar. İnterfaz evresi mayoz bölünmenin hazırlık evresi olmaktadır.

İnterfaz: Hücrenin büyüme, solunum, protein sentezi gibi işlemlerinin en yüksek noktaya çıktığı evredir. İnterfaz evresinde DNA kendisi eşleyerek mayoz bölünmeye hazırlar.

Mayoz bölünmenin temel amacı yarıya bölünerek çoğalmaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu