Genel Kültür

Melek İnancının Davranışlarımıza Nasıl Bir Etkisi Vardır

İmamın esaslarından biri meleklere iman etmektir. Allah’ın ve meleklerin varlığına inanmak bizi çaresizlik, ümitsizlik, yalnızlıktan kurtarır. Sıkıntılı olduğumuzda yalnız olmadığını biliriz. Bizi yaratan yaratıcı iyi günümüzü ve kötü günümüzü bilir. Zorda olduğumuzda refaha kavuşabileceğimiz yeni bir kapı açar. Zorluklara karşı dirençli olur, azmimizi kaybetmeyiz.

Melek inancına sahip olan biri aynı zamanda Allah’a inanır. Melekler Allah’a iman etmek ve emirlerini yerine getirmek için yaratılmış mahluklardır. İnsanlar gibi imtihana tabi tutulmazlar, fıtratları safi, kendileri masum ve makamları sabitlerdir. Kendi istekleri doğrultusunda hareket edemezler. Allah’ın emirlerini yerine getiren varlıklardır. Melek inancı kalbimize işlediğinde beden ve ruh sağlığımızı koruruz. Biliriz ki bizi yaratan Allah onları da yaratmıştır. Kötülüklerden uzak dururuz, kendimize ve topluma faydalı olacak işler yaparız. Melek inancı insanların ve toplumların gelişmesi için önemli yere sahiplerdir.

Melek inancına inandığımızda yaptığımız her davranışın ahiret hayatı için not alındığını biliriz. İyilik yaptığımızda iyiliklerin yazıldığını, kötülük ve günah sayılacak davranışlarda bulunduğumuzda onların yazıldığını biliriz. Dünya hayatının geçici olduğunu ahiret hayatının sonsuz olduğunu biliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu