Genel Kültür

Mevlana Neden Önemlidir, Neden Sevmeliyiz

Mevlana insanlık için söylediği sözler, yaptıkları ile bu kadar önemli hale gelmiştir. Edebi hayatında kişiliği, eserleri, felsefi düşüncesi yer alan kütüphaneler dolusu kitaplar, bilgiler ve kayda değer belgeler sayesinde ulaşmıştır.

Sevgi ve hoşgörü elçisi olarak insanlara bilgiler sunmuştur. Yüksek hoşgörü duygusu sözlerine yansıyarak insanlara yol gösterecek hale gelmiştir. Gösterdiği değer, düşünceler insanları geliştirerek öğrenimlerini kolaylaştırmıştır. Mevlana’nın bilgisi Türk ve İslam dünyasında önem kazanmıştır. Kişiliği onu önemli noktaya taşıyarak önemli yerlerde söz sahibi olmasını sağladı.

Etkileyici kişiliği ile 13. yüzyılda dünyaya gelerek şiirlerde, sözlerde ve eserlerinde hoşgörüyü sevgiyi paylaşmıştır. UNESCO tarafından 2004 yılı Mevlana yılı kabul edilmiştir. Kendisini anlatan en güzeli eserleri olmuştur. Derinliği, gözleri, hoşgörüyü, sevgiyi hissedebilecek insanların kapısı olarak görülmüştür.

Tasavvufu en derin şekilde işleyerek insanlara sunmuştur. Eskiden tasavvuf konuları daha derinden ve ayrıntısına kadar incelenirken günümüzde önemli yere sahip olmuştur. Dünya üzerinde mistizminden hümanizmine kadar tasavvuf anlayışı farklı olmuştur. Mevlana ise kendi alanında önemli tasavvuflardandır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu