Genel Kültür

Milli Eğitim Bakanlığının Görevleri Nelerdir

MEB Görevleri Nelerdir

MEB (Milli Eğitim Bakanlığı) eğitimden sorumlu olan bakanlıktır. Türk Milli Eğitiminin gelişimini sağlamak adına bakanlıklara verilmiş olan yetkidir. Görevleri dahilince eğitim alanında yenilik getirerek düzenlemekten sorumludur. Yapacağı yenilikler sayesinde çağdaş eğitim dünyasının üstlerine çıkarmak olacaktır.

Atatürk, ilkeleri ve Anayasa ifadesini bulan Atatürk’ün ahlaki, manevi, tarihi, kültürel değerlerine sahip çıkarak onları koruması gerekmektedir. Vatanına ve milletine hayırlı kişiler yetiştirmek. Milletini seven onu yıldızların üstlerine taşıyacak olan gençlerin eğitimlerinden sorumludur. Ülkenin genel anlamda eğitim bakımından gelişim sağlayarak okuma yazma bilmeyen kimsenin kalmamasını göstermeli.

Okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim gibi basamaklarda eğitim kurumları açarak kişilerin ihtiyaçlarını giderip eğitim almalarını sağlamak.

Eğitim alanında kurum ve kuruşlara destek olarak eğitim seviyesini yükseltmek.

Ülke içi ve dışında yapılacak eğitim öğretim hizmetlerini düzenlemek ve yürütülmesini yapıp takip etmektir.

Okulların denetlenmesini sağlayarak yenilikler getirmeli.

Yükseköğretime geçiş yapan öğrencilere ve başarılı olanlara burs vererek maddi bakımdan destek vermeli.

Bakanlık, kurum ve kuruluşlar tarafından açılan yükseköğretim dışında denklik derecesinde açılan okulların program ve yönetmeliklerinin hazırlanması ve onaylanmasından sorumludur.

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu