Genel Kültür

Milli ve Evrensel Kültür Değerlerimiz

Milli ve evrensel kültürel değerlerimiz bulunmaktadır. Her millet kendine özgü ve evrensel düzeyde sayılacak değerlere sahiptir. Sahip oldukları değerler o milletin kültürel yapısını ve özelliklerini gösterir. Değerler toplum bireylerinin katkılarıyla meydana gelir.

Bu değerlerin tümü ortak değerler olarak nitelendirilir. Demek oluyor ki değerler bir araya gelerek kültürel değerleri oluşturur, bu değerler evrensel değerlerin aynısını gösterirse evrensel değerler olarak karşımıza çıkar.

Türk milleti ezelden beri kültürel değerlerini en güzel şekilde korumuştur. Dünya üzerinde bir çok millete örnek olduğu gibi evrensel değerlere katkıları önemlidir. Türk milleti geçmişine, yaşamına, kendi kültürüne önem veren millettir.

Türk milletinin değerleri: vatan sevgisi, bayrak, milli marşı, istiklal, dini inançları, gelenek ve görenekleri, devlete bağlılık, tarihe sahip çıkmak, dilimiz, bayramlarımız, halk oyunlarımız, türkülerimiz, örf ve adetlerimizden oluşur.

Evrensel değerlerimiz: Kişisel bütünlük, hizmet etme, adaletli olmak, insan şerefine ve onuruna saygılı olmak, spor müsabakaları, barışçıl yaklaşım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu