Genel Kültür

Mineraller Vücudumuzda Ne İşe Yarar

Mineraller vücudumuzun sağlığı için önemlidir. Mineraller, vitaminlerle birlikte hareket ederek vücut sağlığını korumaktadır. Sağlıklı ve dengeli beslenerek protein, karbonhidrat ve yağ ihtiyacımızın yanında gerekli olanlar minerallerdir. Örneğin minerallerin vücudumuzda diş, kemik, iskelet yapısının oluşmasında ihtiyaç duyulur. Kalsiyum sayesinde kemik yapımız güçlenerek sahip olduğumuz iskelet oluşur. Kalbimizin sağlıklı çalışması, kas fonksiyonlarının düzenli şekilde görevlerini yerine getirmesi, üreme sağlığında hücrelerin yenilenmesi, gelişmemizde sinir ve dolaşım sistemimizi geliştirmesi, vücudumuzdaki su dengesini belli düzeyde tutmasında minerallere ihtiyaç duyulur.

Günlük olarak 100 mikrogramdan fazla minerallere ihtiyaç duyulur. Bunların karşılanması durumunda vücut faaliyetlerimiz sağlıklı şekilde devam eder. Mineral olarak ihtiyacımız olanlar kalsiyum, magnezyum, sodyum, potasyum, fosfor, demir, selenyum, çinko, sülfür vb. minerallere gerek vardır.

Demir Ne İşe yarar?
Kanımızda oksijenin dokularımıza taşınarak, karbondioksitin akciğerlere taşınarak buradan solunum ile dışarıya atılmasını sağlar. Büyüme, enerji üretimi ve bağışıklık sistemimizi korur.

Demir eksikliği durumunda halsizlik, kansızlık, kalp çarpıntısı, saç dökülmesi, tırnaklarda şekil bozukluğu gibi belirtiler kendisini gösterir.

Demirin bulunduğu besinler kırmızı et, tavuk eti, balık eti, yumurta, kuru meyveler, kuru baklagiller, ıspanak, semiz otudur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu